Historia BTS AS Bełchatów

Początki hokeja na lodzie w Bełchatowie sięgają sezonu 2007/2008 i ślizgawki, która znajdowała się na terenie miejskich kortów tenisowych. Co pewien czas zbierała się tam grupa zapaleńców, która miała ochotę pograć w hokeja.

W roku 2008, w okresie zimowym o grę było już łatwiej. Powodem tego było otworzenie zadaszonego lodowiska, po przeciwległej stronie kortów. Miłośnicy tej dyscypliny sportowej spotykali się regularnie, a większość grupy stanowiły osoby, które ją tworzyły. Byli to Janusz (były zawodnik GKS Katowice) i Marcin Sobierajscy, Michał Piotrowski, Krzysztof Sobieszczyk, Waldemar Kołosiński (były zawodnik ŁKS Łódź), Grzegorz Karasiński, Marcin Jaguszewski, Seweryn Śliwiński, Paweł Koszek, Jacek Głowacz, Adam Marek, Grzegorz Rzeźnik, Jan Matusiak oraz Lubosz Agardy (Słowacja). Z czasem na spotkania hokejowe zaczęły przychodzić nowe osoby, które chciały zasmakować tego sportu. Frekwencja na spotkaniach pozwoliła na grę, a z czasem większość zawodników zakupiła swój sprzęt do gry w hokeja. Pozostała część grupy korzystała ze sprzętu, który zakupiło Bełchatowskie Towarzystwo Sportowe "AS".

W nowym sezonie, 2008/09 do zespołu dołączyli Peter Brazda (Czechy), Władimir Bielaszyn (Rosja), Dawid Wąsikowski, Paweł Misiak, Dawid Bielecki, Hieronim Niewadisz, Stanisław Komar oraz Stanisław Sukiennik. Czech jest byłym zawodnikiem IV-ligowej drużyny hokejowej w swoim kraju.

Po kilku miesiącach treningów, w styczniu 2009 roku bełchatowski zespół rozegrał pierwsze spotkanie. Na zaproszenie Janusza Sobierajskiego do Bełchatowa przyjechała drużyna Oldboy Łódź. Celem tego meczu było pokazanie bełchatowianom, czym jest zawodowy hokej. Gospodarze przegrali 28:1, jednak wynik  był dla nich sprawą drugorzędną. Po tym sparingu postanowiono, że spotkania hokejowe przestaną odbywać się na zasadzie "przychodzimy i gramy", a rozpoczną się normalne treningi. W lutym prezes Stowarzyszenia, Zdzisław Guszczar stwierdził, że bez bramkarza drużyna za wiele nie osiągnie. Wtedy też na tę pozycję oddelegowany został Marcin Sobierajski, który od dzieciństwa chciał spróbować swoich sił w tej roli. W między czasie prezes zakupił dwa komplety sprzętu bramkarskiego.

7 marca 2009 r. bełchatowianie rozegrali drugie, oficjalne spotkanie. Tym razem do Bełchatowa przyjechała pierwszoligowa, kobieca drużyna Cracovii Kraków. Dzień przed świętem kobiet, zawodniczki z Krakowa przegrały z bełchatowianami 8:1. 29 marca Bełchatów gościł na turnieju w Łodzi, gdzie przegrywał tylko kilkoma bramkami. Bramkarzem turnieju został wybrany Marcin Sobierajski. Gospodarze byli zszokowani postępem, jaki w ciągu dwóch miesięcy treningów poczynili bełchatowscy hokeiści. W łódzkim turnieju zajęli oni ostatnie, szóste miejsce.

18 kwietnia 2009 r. to Bełchatów był gospodarzem I Hokejowego Turnieju Amatorów, w którym wzięły udział dwie drużyny z Łodzi, zespół z Rudy Śląskiej i gospodarze, BTS AS. Bełchatowianie pomimo usilnych starań, zajęli czwarte miejsce. Jednak zaczęli oni strzelać więcej bramek, a coraz mniej ich tracić. Była w tym duża zasługa pary bramkarskiej, która dopiero zaznajamiała się ze sprzętem bramkarskim, a już prezentowała się z dobrej strony. Po tym turnieju reprezentanci naszego miasta rozegrali mecz kontrolny z Wikingiem Katowice. Gracze z Katowic to wicemistrzowie ogólnopolskiej amatorskiej ligi hokeja na lodzie. Na lodowisku "Jantor" w Janowie koło Katowic gracze z centralnej Polski przegrali 6:4, prowadząc po pierwszej tercji 2:0.

Gracze BTS AS mając za sobą kilka spotkań, po raz drugi zostali zaproszeni na turniej do Łodzi (5 grudnia 2009 r.). Tym razem w ich grze zanotowano progres, a zmagania zakończyli na trzeciej pozycji w sześciozespołowym zestawieniu. Bełchatowianie okazali się lepsi od poniedziałek Team 3:2, Hockey Team 2:1 oraz ŁKH 1:0. Przegrali z Kanzas Tema 1:2 oraz ŁKH 2 3:5. Rok 2010 dla hokeistów zapowiada się równie ciekawie, a i zmagań na lodzie im na pewno nie zabraknie. Katowice, Poznań, Łódź - to tylko niektóre z miast, w których bełchatowianie planują zagościć.

autor: Kamil Haładaj