Historia KSG Rugby Bełchatów

Klub Sportowy Grocholice Rugby Bełchatów liczy sobie już dwa lata. Jego początek datuje się na styczeń 2008 roku, kiedy to na Oficjalnym Forum Kibiców GKS Bełchatów powstała inicjatywa zorganizowania takiej grupy. Inicjatorem był Paweł Piłat, były zapaśnik Górniczego Klubu Sportowego. Pomagał mu w tym Rafał Stefański. Bełchatowianin, który miał za sobą treningi w grupie juniorów Budowlanych Łódź. Pierwsze zabawy z owalną piłką odbywały się na boisku ze sztuczną murawą na osiedlu Słonecznym. Frekwencja na pierwszym spotkaniu przerosła oczekiwania chłopaków. Mimo zimowej aury ochotę na zapoznanie się z zasadami rugby miało aż kilkadziesiąt osób! Pierwszym trenerem bełchatowskiej drużyny rugby został Rafał Stefański.

foto: www.rugby.webd.pl

Punktem zwrotnym w działalności KSG Rugby było nawiązanie współpracy z łódzką drużyną BBRC (Brygada Bałuty Rugby Club). Zawodnicy tego klubu pomagali w treningach bełchatowian, a ich trener, Zbigniew Gradys raz w tygodniu prowadził zajęcia. Na pierwszym spotkaniu z Gradysem obecnych było aż sześćdziesiąt osób! W miedzy czasie Stefański uczestniczył w zgrupowaniu BBRC w Grotnikach, gdzie miał okazję poszerzyć swą wiedzę na temat rugby. Ponadto udało mu się nawiązać współpracę z  Marcinem Grzesiakiem,  reprezentantem Polski i zawodnikiem AZS AWF Katowice - mistrza Polski w Rugby7. Zawodnik ten poprowadził kilka treningów drużyny z Bełchatowa.

Przełomem w funkcjonowaniu klubu było również włączenie go w struktury Klubu Sportowego Grocholice. Władze klubu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, rozszerzyły swą piłkarską działalność o sekcję rugby. Od  tamtej pory zespół funkcjonuje pod opieką  KS Grocholice, a swoje treningi przeprowadza na boisku treningowym w Grocholicach. Co najważniejsze KSG Rugby uzyskał stabilną i stałą pomoc finansową, która umożliwiła sekcji dalszy rozwój.

foto: www.rugby.webd.pl

Wraz z upływem czasu na treningach zespołu obecni byli m.in. Marcin Barański (trener irlandzkiego Clonmel) oraz Tomasz Kapustka (Krajowy Oficer Rozwoju Polskiego Związku Rugby). Po trzech miesiącach zajęć, młodzi rugbiści rozegrali pierwszy sparing. 13 kwietnia zmierzyli swe siły z RC Zduńska Wola. Spotkanie zakończyło się porażką ekipy z Bełchatowa 20:30.

Pod koniec kwietnia bełchatowianie wzięli udział w półfinałowym turnieju - Mistrzostw Polski Kadetów 7, który odbył się w Rudzie Śląskiej. Drużynie z górniczego miasta towarzyszył Marcin Grzesiak. Ostatecznie zajęli oni przedostatnie miejsce, wyprzedzając RC Ruda Śląska (zespół gospodarzy w trakcie turnieju został zdekompletowany). W spotkaniach eliminacyjnych bełchatowianie przegrali kolejno z Budowlanymi Łódź 5:15, Boberkami Bytom 0:24 oraz z RC Rudą Śląską 5:15. W dalszej fazie grali oni z powodu wycofania się ekipy gospodarzy. W grach finałowych ulegli Sparcie Jarocin 0:10 oraz zremisowali z Dragonią Mosina 5:5.

Pod koniec kwietnia bełchatowianie wzięli udział w pierwszym poważnym turnieju - półfinałach Mistrzostw Polski Kadetów 7, które odbył się w Rudzie Śląskiej. Drużynie z górniczego miasta towarzyszył Marcin Grzesiak. Ostatecznie zajęli oni przedostatnie miejsce, wyprzedzając RC Ruda Śląska (zespół gospodarzy w trakcie turnieju został zdekompletowany). W spotkaniach eliminacyjnych bełchatowianie przegrali kolejno z Budowlanymi Łódź 5:15 (był to najlepszy mecz w wykonaniu KSG. Zawodnicy tego klubu wygrali wszystkie młyny), Boberkami Bytom 0:24 oraz z RC Rudą Śląską 5:15. W dalszej fazie grali oni z powodu wycofania się ekipy gospodarzy. W grach finałowych ulegli Sparcie Jarocin 0:10 oraz zremisowali z Dragonią Mosina 5:5, która ostatecznie znalazła się wyżej od bełchatowian z powodu większej ilości przyłożeń w całym turnieju.

foto: www.rugby.webd.pl

3 maja KSG Rugby wziął udział w Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7, który odbył się w Zduńskiej Woli. Klub z Bełchatowa reprezentowały dwie drużyny: KSG I i KSG II. W ocenie trenera, gra dwiema drużynami pozwoliła się zawodnikom ograć, lecz poskutkowała słabym wynikiem. Drużyny KSG zajęły dwa ostatnie miejsca  -piąte i szóste. W spotkaniu o miejsce 5. KSG pokonał swą drugą drużynę 36:10. 8 czerwca KS Grocholice Bełchatów wystąpił w turnieju półfinałowym Mistrzostw Polski Juniorów w Rugby7, który miał miejsce w Poddębicach. W grach eliminacyjnych drużyna złożona w większości z zawodników młodszej grupy wiekowej - kadetów przegrała z Orkanem Sochaczew 10:33 oraz z Biało Czarnymi Nowy Sącz 0:36. W meczach o miejsce 7-9 młodzi bełchatowianie okazali się słabsi od Sparty Jarocin (0:26) i Kolibra Sosnowiec (0:33). W klasyfikacji końcowej KSG Bełchatów zajął ostatnie, dziewiąte miejsce.

28 czerwca sympatycy rugby gościli w Warszawie, gdzie wzięli udział w Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7. Zajęli trzecie miejsce. W międzyczasie KSG Bełchatów wychował zawodnika na tyle dobrego, że w swych szeregach chcieli go mieć łódzcy Budowlani. Patryk Siewier, bo o nim mowa został wypożyczony do łódzkiego zespołu, skąd otrzymał powołanie do reprezentacji Polski juniorów (U-18) jako zawodnik rezerwowy. Patryk został wypatrzony przez selekcjonera reprezentacji na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Bydgoszczy.

Po wakacyjnej przerwie na treningach drużyny zaczęło pojawiać się coraz mniej osób. Nie przeszkodziło to jednak bełchatowianom w wyjechaniu na nieoficjalne mistrzostwa województwa łódzkiego "Rugby Raban", które miały miejsce w Łodzi (20 września 2008 r.). W eliminacjach KSG pokonał BBRC Łódź 19:14, Gentelmens Łódź 14:0 oraz przegrał z RC Zduńska Wola 5:20. W spotkaniu o 3 miejsce bełchatowianie ulegli Spinatorom 5:32. Zajęcie czwartego miejsca na osiem drużyn było doskonałym wynikiem bełchatowskiego klubu rugby.

Spełnieniem ich marzeń było zwycięstwo nad BBRC Łódź, a także owacja, którą otrzymali od publiczności i zawodników innych drużyn. KSG Rugby Bełchatów było czwartą siłą województwa łódzkiego! Tydzień później KSG po raz kolejny wziął udział w Turnieju Polskiej Ligi Rugby 7. Tym razem zawodnicy udali się do Częstochowy. Kontuzje pokrzyżowały jednak ich plany, w wyniku czego gracze z Bełchatowa zajęli ostatnie miejsce. W fazie eliminacyjnej przegrali z RC Częstochowa I 0:15 i RK Ruda Śląska 7:22. W spotkaniach o miejsce 7-9 okazali się słabsi od RK Zduńska Wola 0:20, a także RC Częstochowa II 5:10.

foto: www.rugby.webd.pl

Wraz z upływem czasu frekwencja na treningach ponownie zespołu zaczęła maleć, a zapał do gry był coraz mniejszy. Władze KS Grocholice chcąc to zmienić nawiązały współpracę z nauczycielem WF jednej z bełchatowskich placówek oświatowych, Maciejem Bukowym. Nowy trener rugbistów korzystając ze swych znajomości w Budowlanych Łódź nauczył się wielu nowinek dotyczących rugby, które później wdrażał w życie w trakcie treningów. Nowy trener, nowe koncepcje gry oraz wykształcenie sportowe dawało sporo nadziei na przyszłość.

W marcu 2009 r. bełchatowianie gościli na treningu Budowlanych, a także rozegrali mecz towarzyski z ich drużyną juniorów. Spotkanie w wykonaniu KSG całkiem niezłe, ale najważniejsza była współpraca trenerów obu drużyn, która nawiązała się w trakcie wyjazdu. Umożliwiło to korygowanie błędów w szkoleniu, co miało zaowocować w przyszłości.

W kwietniu zawodnicy gościli w najmocniej obsadzonym turniej w historii klubu, "Rugby Raban 2". Było tam pół polskiej Ekstraligi. W fazie eliminacyjnej KSG przegrał z Unislava Unisław 0:28 oraz Czarnymi Bytom 0:28. Z kolei w spotkaniu o miejsce 11 okazał się słabszy AZS Politechniki Wrocławskiej ulegając 7:26. Rywale na tym turnieju byli ponad możliwości przebudowywanej drużyny z Bełchatowa.

foto: www.rugby.webd.pl

Kolejnym sprawdzianem umiejętności chłopaków z KSG był pojedynek z okazji 15-leci klubu KS Grocholice. Rywalem bełchatowian był łódzki BBRC. Początkowo goście mieli przyjechać w najmocniejszym zestawieniu, jednak stawili się w bardzo okrojonym składzie. Rozegrane zostały dwa mecze, oba zdecydowanie wygrali gospodarze. Godne podkreślenia jest to, że przeciwnicy nie przyłożyli żadnych punktów!

W maju KSG tradycyjne pojechał na turniej do Zduńskiej Woli. Nasi rugbiści pokazali klasę, tocząc wyrównaną walkę z dobrymi ekipami ŁKS Rugby Team Łódź oraz Politechniki Wrocławskiej. Z łodzianami w fazie grupowej przegrali 14:26, zaś z wrocławianami 14:21. w meczu z Politechniką bełchatowianie do ostatnich sekund mieli szansę na zwycięstwo, jednak musieli uznać minimalną przewagę rywali. KSG miał grać dalej o miejsce w połowie stawki, jednak groźnie wyglądająca kontuzja jednego z zawodników zmusiła ich do wycofania sie z turnieju i oddania reszty spotkań walkowerem. Na tym turnieju można było zauważyć efekty pracy, jaką w ostatnim czasie wykonał z zawodnikami ich trener, Maciej Bukowy, a kontuzja zawodnika okazała się na szczęście niegroźna.

Ponadto w ramach zabawy z rugby, bełchatowianie w lipcu gościli na łódzkim turnieju eliminacyjnym I Mistrzostw Polski w plażowej odmianie rugby. Grając pod nazwą "Beach Boys Rugby Club" zajęli oni 4 miejsce, które kwalifikowało ich do gry w finałowym turnieju Beach Sport Festival. Jednak z powodu zbyt dużej ceny wyjazdu, bełchatowski zespół nie mógł gościć w Gdyni aby zagrać w finale Mistrzostw Polski. Jesień oraz zima to spokojne treningi chłopaków pod okiem trenera, by pokazać się z dobrej strony podczas rundy wiosennej 2010 w II lidze Rugby 7.

 

autor: Kamil Haładaj
pomoc: Rafał Stefański