Kamil Gradek wygrywa Wielką Nagrodę. Detko trzeci

dsc 2835Kamil Gradek z grupy Verva ActiveJet wygrał 40. Jubileuszowy Ogólnopolski Wyścig Kolarski o "Wielką Nagrodę Bełchatowa" i Puchar Prezydenta Bełchatowa. Trzecie miejsce zajął bełchatowianin Artur Detko z grupy Domin Sport. Na trasie rywalizowali też młodzicy, a cały wyścig oglądał m.in. Jan Krawczyk, pierwszy, historyczny zwycięzca wyścigu sprzed 40 lat.

40. Jubileuszowy Ogólnopolski Wyścig o "Wielką Nagrodę Bełchatowa" rozpoczął się od minuty ciszy, po śmierci Jadwigi Święciak, wieloletniej działaczki LKS Stomil Bełchatów. Nawiązań do historii było sporo. Gościem specjalnym wyścigu był Jan Krawczyk, pierwszy zwycięzca "Wielkiej Nagrody Bełchatowa" z 1976 roku. Od organizatorów odebrał pamiątkową statuetkę, a po wyścigu wręczał nagrody kolarzom.

dsc 2792

Nie mniej emocji niż w wyścigu głównym, było w krótkich wyścigach dla dzieci. Emocje udzielały się nie tylko startującym dzieciakom, ale także ich rodzicom.

Na starcie głównego wyścigu stanęło 56 kolarzy. Co trzecie, z czternastu blisko 11-kilometrowych okrążeń było punktowane. Najwięcej oczek - 13 zdobył Paweł Bernas z grupy Verva ActiveJet, który tym samym został najaktywniejszym kolarzem wyścigu.

Sporo działo się na trasie. Ataki kolarzy miały za zadanie porwać peleton i zmniejszyć grupę. Bełchatowianin Artur Detko zainicjował atak, po którym w ucieczce znalazło się czterech zawodników, po dwóch z Verva ActiveJet i Domin Sport. Jeszcze na przedostatnim okrążeniu (kolarze jeździli na rundach spod hali Energia, przez Dobiecin) grupka z Arturem Detko, Dominikiem Oborskim (obaj z Domin Sport), Kamilem Gradkiem i Adamem Stachowiakiem jechała razem.

dsc 3022

Na lekkim wzniesieniu w okolicach Binkowa zaatakował Stachowiak. Skoczył mu na koło Detko, ale zza jego pleców skontrował Gradek. Ruszył za nim Oborski i ta dwójka odjechała do przodu.

Finisz rozegrał się na samej kresce. Kamil Gradek z Verva ActiveJet okazał się szybszy i to on mógł przekroczyć linię mety z rękami uniesionymi w górę. Oborski finiszował drugi. Półtorej minuty za nimi przyjechała druga dwójka. Artur Detko zafiniszował skutecznie i pewnie wywalczył trzecie miejsce.

- Cały czas mieliśmy swoich zawodników w czołówce, udało się kontrolować wyścig - mówił na mecie Kamil Gradek, zwycięzca 40. edycji "Wielkiej Nagrody Bełchatowa". - Liczyłem, że na finiszu jestem szybszy od Dominika Oborskiego. Trasa była selektywna, dużo się działo, fajny wyścig. Dla mnie ten sezon jest średnio udany, więc mam nadzieję, że ta wygrana będzie przełamaniem - podkreśla.

dsc 3066

Najlepszym orlikiem okazał się Norbert Banaszek (Verva ActiveJet), który wygrał wyścig juniorów przed rokiem. (więcej tutaj). Najszybszy z juniorów był Erwin Misztela, z LSKK Lityński (22. w klasyfikacji generalnej), któremu przyznano także nagrodę dla najlepszego zawodnika z Bełchatowa.

W wyścigu młodzików i młodziczek na dwóch okrążeniach zwyciężył Bartosz Rutkowski z KS Społem Ulisse Central Łódź, przed przed Marcelem Kazenem (Kolejarz Jura Częstochowa) i Jakubem Lewandowskim (KS Społem Ulisse Central Łódź). Natomiast wśród młodziczek najlepsza była Julia Zięba (LUKS Sławno) przed Julią Błaszkiewicz (KS Społem Ulisse Central Łódź) i reprezentantką LKS Stomil Bełchatów Izabelą Chmielecką.